2021
Téma: On

Kristína Kolejáková, Richard Burgan – ON

Dom kultúry v Námestove

Kto je on? Znamená pre mňa niečo iné, ako pre teba?
Dvojica mladých experimentálnych umelcov (Kristína Kolejáková a Richard Burgan) zobrazujúca tému festivalu z rôznych pohľadov, pomocou rôznych médií - od maľby, kresby, grafiky až po priestorové inštalácie a atmosferické dotváranie priestoru.

Zem pamätá

4. 9. 2021 o 19.00 hod. Kinosála, Dom kultúry v Námestove

Róbert Mankovecký, Jiří Havelka

Slovenské komorné divadlo Martin

Autorský divadelný projekt, hudobná biografia Karola Duchoňa v réžii českého režiséra Jiřího Havelku.

 

Sladké hry minulého leta

5. 9. 2021 o 20.00 hod. Filmová projekcia, amfiteáter Námestovo

Spomienka na pána Milana Lasicu cez kultový a jeho najobľúbenejší film.

Muž so zajačími ušami

8. 9. 2021 o 20.00 hod Filmová projekcia, amfiteáter Námestovo

Muž so zajačími ušami je tragikomédiou o mužovi, ktorému sa život prevráti zo dňa na deň, ale aj rozprávaním o našich predstavách o živote, aké môžu byť niekedy mylné a zároveň smutné aj komické.

Utøya: 22. júla

9. 9. 2021 o 20.00 hod. Filmová projekcia, Wok Dock Bistro

Toto leto uplynulo 10 rokov od útoku Andresa Behring Breivika na ostrove Utøya. Tam sa odohralo 72 minút trvajúce peklo, počas ktorého Breivik zastrelil 69 ľudí. Film uvádzame aj v kontexte Pamätného dňa na obete holokaustu a rasového násilia. Režisér Erik Poppe rekonštruoval udalosti ako drámu natočenú v reálnom čase bez hudby a strihu - vytrvalo sleduje mladú Kajute, ktorá sa snaží bezhlavé strieľanie prežiť a zároveň nájsť v chaose a panike svoju mladšiu sestru. Snímok vznikol na základe reálnych svedectiev

Debata s Feldekovcami

10. 9. 2021 o 15.00 hod. Knižnica domu kultúry v Námestove

Oľga Feldeková, Ľubomír Feldek. Moderuje Martin Staňo.

Debata je bezplatná, avšak je potrebné sa na ňu registrovať v sekcii Vstupenky.

 

Moral insanity

10. 9. 2021 o 19.00 hod. Divadelné predstavenie, Slanický ostrov umenia

Prešovské národné divadlo

Peter Brajerčík, Umberto Eco, Júlia Rázusová

Monodráma Moral insanity, ktorá vznikla na motívy románu Umberta Eca Pražský cintorín skúma konšpiračné teórie, antisemitské a rasistické predstavy vychádzajúce z nepriaznivej ekonomickej a spoločenskej situácie a ich odraz v médiách a politike.

Moral insanity je najlepšou inscenáciou roku 2019. Rovnako získala Dosky za najlepšiu réžiu, najlepší mužský herecký výkon, hudbu, a mimoriadny počin v oblasti činoherného divadla.

Podujatie sa začína už samotným odchodom lode z prístavu číslo 2. na Slanickej osade o 18.30 hod. V prípade zmeškania odchodu lode, zaniká nárok na podujatie.

 

Ľúbim ťa a dávaj si pozor

11. 9. 2021 o 13.30 a tiež 11. 9. 2021 o 15.30 Divadelné predstavenie. Viacero priestorov domu kultúry v Námestove

Veronika Malgot, Lýdia Petrušová

Divadlo Nude, Bratislava

Autorská inscenácia o intímnych detailoch materstva, o nezvyčajnej kráse a skrytých pochybnostiach. O tom, aké vie byť materstvo mätúce a osamocujúce. O deťoch, ich otcoch, o rodičoch a rodičoch rodičov. Kde je hranica ženy, ktorá je matkou? Prečo je materstvo také zložité, keď trvá od počiatku? Bolo to tak vždy, alebo teraz len príliš veľa premýšľame? Štyri matky a ich izby.

 

ON a ženy

11. 9. 2021 o 17.00 hod. Knižnica domu kultúry v Námestove

Debata o tom, ako sa žije ženám vo svete, v ktorom dominujú muži. Je to naozaj tak? Čo si o tom myslia a ako to vnímajú Oľga Feldeková, Júlia Choleva, Dáša Bombjaková, Alžbeta Selecká a herečky Divadla NUDE? Moderuje Martin Staňo z Rádia FM.

dNO - Hra na Boha

11. 9. 2021 o 19.00 hod. Divadelné predstavenie. Dom kultúry v Námestove

dNO, nezávislé divadlo z Námestova

1960: Vražda troch ľudí v námestovskom kostole.

dNO ostáva verné dokumentárnemu divadlu z lokálneho prostredia. Autorská inscenácia vykresľuje subjektívny portrét jednotlivca a štátu, ktorí si privlastnili božie právo rozhodovať o živote a smrti.

 

Koncert Slovenského komorného orchestra

12. 9. 2021 o 18.00 hod. Koncert, Slanický ostrov umenia

Slovenský komorný orchester vznikol v roku 1960 na pôde Slovenskej filharmónie.. V roku 2001 prevzal vedenie orchestra Ewald Danel. Študoval hru na husliach a dirigovanie na ostravskom konzervatóriu a VŠMU v Bratislave. Po ukončení štúdia dva roky pôsobil ako koncertný majster v Symfonickom orchestri Slovenského rozhlasu a v orchestri Slovenského národného divadla. Od roku 1985 je koncertným majstrom Slovenskej filharmónie. Ako sólista a dirigent sa predstavil na koncertných pódiách v mnohých krajinách Európy i zámoria. Ako umelecký vedúci Slovenského komorného orchestra uskutočňuje Ewald Danel mnohé zaujímavé projekty, pre slovenské publikum objavuje doposiaľ neuvedené diela svetovej hudobnej literatúry, významnou mierou sa podieľa na uvádzaní nových diel slovenských autorov. Na festival pripravil 70 minútový koncert rôznych skladieb na tému festivalu ON.

Podujatie sa začína už samotným odchodom lode z prístavu číslo 2. na Slanickej osade o 17.40 hod. V prípade zmeškania odchodu lode, zaniká nárok na podujatie.